0-9
16 بهمن 1401 - 17:07

عزم قزاقستان و ازبکستان برای افزایش حجم تجارت متقابل به 10 میلیارد دلار

در دیدار نخست‌وزیران قزاقستان و ازبکستان برخی مسائل کلیدی در زمینه همکاری‌های دوجانبه بررسی شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه، «علیخان اسماعیل‌اف»، نخست وزیر قزاقستان و «عبدالله عارف‌اف»، نخست وزیر قزاقستان بعد از نشست شورای بین دولتی اورآسیا در شهر آلماتی با یکدیگر دیدار و گفت‌وگو کردند.

در این دیدار برنامه‌های دو کشور در زمینه توسعه تعاملات تجاری و اقتصادی، ترانزیتی و حمل و نقل، آب و انرژی و همچنین اقدامات مشترک در مورد همکاری‌های صنعتی و کشاورزی هماهنگ شد.

اسماعیل‌اف تاکید کرد بین دو کشور روابط متناسب قوی‌ای ایجاد شده که به طور پویا در همه زمینه‌ها توسعه می‌یابند. بدین ترتیب، تجارت دوجانبه دو کشور در سال گذشته میلادی تقریبا 30 درصد افزایش و به نقطه برنامه‌ریزی شده 5 میلیارد دلار رسید.

نخست وزیر قزاقستان با بیان این که این امر به لطف تلاش‌های مشترک دو کشور امکان‌پذیر شده است، خاطرنشان کرد: اکنون طبق وظایف تعیین شده در بالاترین سطح، باید حجم تجارت متقابل را در میان مدت به 10 میلیارد دلار افزایش دهیم.

به گفته وی، در این زمینه اجرای به موقع نقشه‌های راه امضا شده در سال گذشته و فعالیت فعال کمیسیون بین دولتی قزاقستان و ازبکستان حائز اهمیت است.

اسماعیل اف اضافه کرد: قزاقستان آماده گفت‌وگوی فعال در همه زمینه‌های همکاری با ازبکستان است.

نخست وزیر ازبکستان به نوبه خود به وجود تجربه مثبتی بین دو کشور در زمینه همکاری صنعتی، به ویژه صنعت خودرو اشاره و خاطرنشان کرد که مطالعه پروژه‌های امیدوارکننده در صنایع نفت و گاز، شیمیایی، انرژی، متالورژی و غیره آغاز شده است.

وی همچنین به طور جداگانه به تعامل نزدیک دو کشور در زمینه کشاورزی و حمل و نقل و لجستیک به ویژه توسعه کریدورهای حمل و نقل جدید اشاره کرد و از تماس‌های مستقیم بین مناطق دو کشور که امکان استفاده کامل از پتانسیل همکاری بین دو مردم برادر را فراهم می‌کند، بسیار قدردانی کرد.

پایان پیام/ح

منبع: فارس
شناسه خبر: 1020553