0-9
16 بهمن 1401 - 14:20

هشدار صندوق بین المللی پول درباره بحران بازار املاک چین

صندوق بین‌المللی پول (IMF) اعلام کرد که چین همچنان با بحران املاک و مستغلات مواجه است و دولت این کشور راه زیادی را تا رفع این مشکلات دارد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از راشاتودی، صندوق بین‌المللی پول (IMF) روز جمعه اعلام کرد که چین همچنان با بحران املاک و مستغلات مواجه است و دولت این کشور راه زیادی را تا رفع این مشکلات دارد.

بخش املاک چین که یک چهارم اقتصاد این کشور را تشکیل می‌دهد، با کمبود نقدینگی، مشکلات بدهی و پروژه‌های متوقف شده دست و پنجه نرم می‌کند که این امر اعتماد بازار را تحت تأثیر قرار داده و رشد دومین اقتصاد بزرگ جهان را کاهش داده است.

اقتصاددانان صندوق بین‌المللی پول از اقدامات اخیر مقامات چین برای کاهش محدودیت‌های تامین مالی این بخش استقبال کردند، اما اشاره کردند که برای پایان دادن به بحران املاک و مستغلات به "اقدامات بیشتری" نیاز است.

توماس هلبلینگ، معاون بخش آسیا و اقیانوسیه صندوق بین‌المللی پول، به شبکه سی‌ان‌بی‌سی گفت: اگر به این اقدامات نگاه کنید، بسیاری از آنها به مسائل مالی برای توسعه‌دهندگانی می‌پردازند که هنوز در سلامت مالی نسبتاً خوبی هستند، بنابراین این (اقدامات) کمک خواهد کرد.

وی در ادامه تأکید کرد که با این حال، سازندگان املاک همچنان با مشکلات "شدیدی" مواجه هستند. این مقام افزود: مساله تعداد زیاد مسکن‌های ناتمام به طور گسترده‌تر هنوز مورد توجه قرار نگرفته است.

بر اساس این گزارش، همه گیری کووید-19 به طور جدی بازار مسکن را تحت تأثیر قرار داده و باعث ایجاد مشکلات مالی و در نتیجه کندی ساخت و ساز در کشوری شده است که آپارتمان ها معمولاً به مصرف کنندگان پیش فروش می شوند.

در سال گذشته، برخی از خریداران مسکن در اقدامی اعتراضی، پرداخت اقساط وام مسکن خود را حتی متوقف کردند.

مقامات چینی متعاقبا بر نیاز به کمک به توسعه دهندگان برای تکمیل ساخت این آپارتمان های پیش فروش شده تاکید کردند.

طبق آمار رسمی چین، فضای مسکونی آپارتمانی فروخته شده در این کشور تقریباً 27 درصد در سال گذشته میلادی کاهش داشته، در حالی که سرمایه گذاری در املاک و مستغلات نیز 10 درصد شاهد کاهش بوده است.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1020089